Apple Pay prišiel konečne na Slovensko

Je to tu! Na Slovensko po dlhom čakaní prichádza služba Apple Pay. Majitelia iPhoneov a Apple Watch môžu konečne využívať svoje zariadenia na platenie. Pre majiteľov telefónov s operačným systémom Android to nie je žiadna novinka, ale pri užívateľoch zariadení Apple sa očakáva masívnejšie využívania tejto služby. Slovensko sa tak pridalo už viac ako k 40 krajinám sveta, kde je táto služba dostupná.

 

Vďaka tejto službe je možné aj pre Apple užívateľov platiť len pomocou priloženia telefónu alebo hodiniek k platobnému terminálu. Vďaka vstavanej technológii NFC (near field communication) príde v blízkom okruhu zariadenia k výmene a potvrdeniu dát úplne bezkontaktne. Stačí zariadenie pridržať pri platobnom terminály. Pre majiteľov prevádzok je to ďalšou správou, že mať platobný terminál je čoraz potrebnejšie.

 

Vďaka Apple Play môžu zákazníci platiť pomocou hodiniek a aj telefónu na viac ako 70 tisíc prevádzkach na Slovensku, ktoré majú terminál s NFC technológiou. Na našom trhu je už 97% platobných terminálov s NFC technológiou. Samozrejme túto službu môžete využiť aj kdekoľvek v zahraničí, kde je možné platia bezkontaktne. Dokonca aj v mnohých rozvojové krajiny nájdete platobné terminály, kde bude možné zaplatiť pomocou mobilu. To či je alebo nie je Apple v danej krajine dostupný vás nemusí trápiť nakoľko táto služba sa viaže na domovskú krajinu a to je v tomto prípade Slovensko. A čo poplatky? Ako doma tak i v zahraniční sa za službu neplatia žiadne dodatočné poplatky v porovnaní s bežnou platbou kartou.

Ako to celé funguje?

Služba Apple pay sa zapína pomerne jednoducho. Záleží na generácii telefónu, či ju zapnete dvojklikom na tlačítko „Home“ teda krúžok v spodnej časti telefónu pod obrazovkou alebo pomocou bočného tlačidla na zablokovanie/vypnutie telefónu, ktoré tiež treba stlačiť dvojklikom. To aktivuje službu Wallet teda vašu digitálnu peňaženku kde máte uložené platobné karty. Telefón si ešte overí „vašu identitu“ odblokovaním a to buď odtlačkom prstu, rozpoznaním tváre alebo pomocou kódu telefónu. Následne môžete telefón priložiť k terminálu. Nakoľko je pri platbe aj určitý bezpečnostný prvok a to odomknutie zariadenia, pri platbách už netreba zadávať PIN kód karty a platiť môžete sumy až do výšky limitu vašej karty.

 

Na platenie pomocou Apple Pay môžete využiť aj hodinky Apple Watch. Do hodiniek si cez ich aplikáciu Watch musíte pridať platobné karty ako do mobilu. Následne už stačí dvojklik na tlačidlo pre uzamknutie/vypnutie hodiniek a môžete si vybrať kartu s ktorou si prajete uhradiť platbu. Hodinky vás už nevyzvú na identifikáciu nakoľko ste ich odomkli, keď ste si ich nasadili na ruku a teda hodinky vedia, že sa jedná o ich majiteľa. Stačí ich už len priložiť alebo priblížiť k platobnému terminálu a máte zaplatené.

Hneď od začiatku túto službu poskytli pre svojich klientov tie najväčšie banky ako:

  • Slovenská sporiteľňa
  • Tatra banka
  • J&T Banka
  • mBank

 

ale aj služby ako:

  • Boon.
  • Edenred
  • Monses
  • N26
  • Revolut

 

Do niekoľkých dní by sa mala pridať aj 365 banka a Poštová banka ako aj iné.

Pridajte si kartu do iPhoneu alebo Apple Watch.

Apple Pay je podporovaná na zariadeniach iPhone 6 a novšie a na všetkých typoch hodiniek Apple Watch.

Otvorte si na svojom mobile aplikáciu Wallet. Pomocou čierneho „plus“ tlačidla v pravom hornom rohu prejdete na výber banky. Ak ste v zozname nenašli svoju banku, skúste zo na konci zoznamu kliknúť na možnosť „Pridať inú kartu“.  Naskenujte kartu alebo ručne zadajte jej číslo, pomenujte si ju a zadajte rovnako údaje o jej platnosti a bezpečnostný kód CVV. Po potvrdení by ste mali dostať bezpečnostný kód od banky ktorý vpíšete do aplikácie a karta je pridaná do vašej virtuálne peňaženky. Už s ňou môžete platiť.

 

Na Apple Watch je pridanie karty rovnako jednoduché. Ak ju pridávate na svoj iPhone, tak po pridaní sa na obrazovke priamo zjaví možnosť pridať kartu aj do Apple Watch. Ak pridávate kartu neskôr alebo len na Apple Watch, tak si otvorte aplikáciu Watch, prejdite do sekcie Wallet a Apple Pay. Kliknite na Pridať kartu, následne prejdete k zadávaniu údajov o karte a proces je už totožný s pridávaním karty na váš iPhone.

A čo bezpečnosť?

Máte obavy? Nebojte sa. Číslo platobnej karty sa nikde neukladá. Nie je ani na Apple serveroch rovnako ani v mobile či hodinkách. Pri platbe sa využije špecifické číslo daného zariadenia (token) a taktiež jedinečný kód transakcie.

Ak by sa vám mobil stratil, tak sa nemusíte báť, že si niekto vyčíta vaše číslo karty alebo bude schopný platiť. Rovnako ani netreba blokovať karty nakoľko jej údaje nie sú uložené ani v telefóne tak i v hodinkách. Svoje zariadenie však viete asi ľahšie nájsť ako keď stratíte peňaženku. Apple svojim zákazníkom ponúka funkciu „Nájdi moje zariadenie“ (Find my device) pomocou ktorého viete zistiť jeho polohu alebo ho zablokovať.

 

Pre viac informácií o Apple Pay navštívte stránky spoločnosti Apple

 

Tak už môžete nechať kartu doma a platiť mobilom.

Získajte individuálnu ponuku

0

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Košík

%d blogerom sa páči toto: