Platenie mobilom je vďaka Google Pay možné už aj na Slovensku

Pozor Slovensko! Prichádza Google Pay.

V súčasnosti sa bez telefón nepohneme ani na krok a využívame ho takmer pri všetkom. Konečne s ním môžeme aj platiť.

 

Google ako prvý veľký hráč spustil na Slovensku spolu s niekoľkými bankami svoju službu Google Pay. Pomocou tejto služby sa dá bezkontaktne platiť pomocou mobilu (a tabletu) s NFC technológiou. Zatiaľ službu podporuje len niekoľko bánk, no ďalšie sú úž v príprave.

Google Pay je digitálna peňaženka, kde si môžete pridať všetky svoje karty, ak vaša banka podporuje túto službu a platiť tak môžete za pomoci telefónu alebo tabletu s NFC.

Ak chcete začať používať túto službu, stačí, ak do aplikácie Google Pay pridáme či už debetnú, vernostnú alebo darčekovú kartu a môžeme vyraziť na nákupy do obchodov alebo aj na internet.

Pri pokladni vám preto bude stačiť už len mobil. Dokonca nemusíte otvárať ani aplikáciu Gogole Pay a tak prerušiť vašu činnosť na mobile. Stačí priložiť mobil k terminálu.

Rovnako tomu je aj pri platbách na internete. Táto služba vás oslobodí od opakovaného zadávania platobných údajov o karte zakaždým, keď si chcete nainštalovať novú aplikáciu alebo zakúpiť hudbu. Pri platbe stačí vybrať službu Google Pay a vybavené. Máte to zaplatené.

Aplikáciu môžete využiť takmer všade. Všade tam, kde sa dá platiť bezkontaktne platobnou kartou. Takýchto miest je na Slovensku už vyše 43 000.

Dbá sa na bezpečnosť

Platenie pomocou Google Pay je bezpečné. Všetky údaje sú šifrované pomocou SSL technológie a pri strate či odcudzení telefónu ho viete lokalizovať pomocou služby Nájdi moje zariadenie.

Po zaplatení sa vám na displeji telefónu zobrazí potvrdenie s menom a číslom obchodníka. Aj takto ste chránený pred zneužitím zariadenia. Ak by však k tomu došlo môžete v banke žiadať vrátenie svojich peňazí pomocou služby chargeback a banka vám s istotou vráti všetky odcudzené prostriedky. Ako konečný spotrebiteľ ste pri platbách kartou plne chránený voči zneužitiu a používanie kariet je preto bezpečnejšie ako hotovosť. Pri hotovosti sa ťažko dokazuje odcudzenie teda krádež a rovnako sa ťažšie drží aj prehľad o jednotlivých platbách. Pri službách ako Google Pay máte všetky platby na jednom mieste.

Ako nastaviť Google Pay

Ak máte Android zariadenie s verziou operačného systému KitKat 4.4 alebo novším a s podporou NFC technológie, tak s Google Pay by nemal byť problém.

V prípade, že aplikáciu Google Pay vôbec nemáte v telefóne nainštalovanú, prejdite do obchodu Gppgle Play, vyhľadajte v poli na hľadanie Google Pay, ťuknite na aplikáciu a dajte Inštalovať.

Po úspešnej inštalácii pridajte do aplikácie svoju kartu. To len v prípad, ak nemáte svoju kartu pridanú v účte Google (napríklad v obchode Google Play). Kartu pridáte pomocou vyplnení požadovaných údajov o karte.

Následne vám príde jednorazový kód pomocou SMS, ktorým dokončíte inštaláciu.

Pravdepodobne ani o tom neviete, ale sami ste už mohli využiť túto platobnú možnosť respektíve platformu od Google. A to v tom prípade, keď ste zaplatili za aplikácie alebo zaplatili za obsah v obchode Google Play pomocou platobnej karty. V takomto prípade ste museli svoju kartu pridať k svojmu účtu Google. Nastavenie Google Pay bude pre vás rovnako bezproblémové.

Ak ste svojou platobnou kartou v obchode Google Play neplatili, tak musí svoju kartu prepojiť s vaším Google účtom. A to je hračka. Prejdite do aplikácie obchodu Play. Otvorte si bočné menu naľavo, vyberte si voľbu Účet. Následne vyberte Spôsob platby a potom Pridať kreditnú alebo debetnú kartu.

Overte si, či karta ktorú zadávate je v banke podporovaná služba Google Pay. Momentálne ešte nie všetky banky podporujú túto službu.

Musíte sa následne preklikať jednotlivými obrazovkami s informáciami o tejto službe a jej funkciách.

Podmienkou používania tejto služby však je mať zapnuté nejaké nastavenie zabezpečenia (uzamknutia) obrazovky. To by pri väčšine užívateľov nemal byť problém. Či už uprednostňujete odtlačok prsta, PIN kód, vzor, heslo alebo iné zabezpečenie. Ak už máte takéto nastavenie aktívne, aplikácia vám to iba v poslednom kroku zosumarizuje a nemusíte už robiť toto nastavenie.

Idem platiť pomocou Google Pay

Nutnosť používania služby Pay od Google je mať aktívne NFC na vašom zariadení. Platby do 20 EUR nevyžadujú nutnosť ani odblokovať telefón. Stačí, ak telefón priložíte k terminálu.

Dá sa platiť aj offline, teda ak nemáte aktívny dátový prenos. Táto možnosť má však svoje limity. Google Pay si generuje niekoľko platobných kľúčov vždy dopredu, ale po ich vyčerpaní je nutné zariadenie znovu pripojiť k sieti. Offline je možné realizovať približne 5-10 platieb.

Ak využívate viac bánk, môžete si do aplikácie pridať aj viac kariet. Následne si budete môcť pri platbe vybrať vami preferovanú kartu. Ak budete chcieť zaplatiť inou kartou, musíte aplikáciu otvoriť a zvoliť kartu, ktorou chcete platiť. Aplikácia vám poskytuje aj možnosť prehľadu histórie platieb s informáciou o čase, sume a mieste, teda polohe v Google Maps (Google Mapách).

Ďalšou skvelou vychytávkou je vernostný program. Príjemne prekvapí pomerne veľká ponuku pre Slovensko. Vernostnú kartu stačí naskenovať, teda naskenovať jej čiarový kód. Ak už máme kartu naskenovanú, aplikácia nás vie upozorniť, ak sa blížime k miestu, kde vieme túto vernostnú kartu využiť.

Výhody a nevýhody Google Pay

Hlavnou výhodou oproti konkurencii je, že Google Pay ponúka jednotnú NFC platobnú službu pre viac bánk súčasne. Nemusíte teda využívať platobné riešenia individuálne pre každú banku zvlášť, ak vôbec vaša banka takéto riešenie ponúka. Takto ich máte všetky vždy na jednej kope.

Ďalšou výhodou je jednoduchá integrácia s Androidom a to hlavne, ak už máte zadanú kartu podporovanej banky v obchode Google Play.

Aplikácia nie je len mobilnou peňaženkou, kde môžete mať rôzne banky a karty ale i svoje vernostné karty a darčekové kupóny.

Rovnako je aplikácia veľmi jednoduchá na používanie. Pri väčšine platieb vám bude stačiť zamknutý telefón priložiť k terminálu a platba prebehne bezproblémovo a rýchlo.

Nevýhodou však stále je, že nie všetky banky podporujú Google Pay. Na niektoré si treba počkať, kým začnú službu podporovať.

Čo robiť v prípade krádeže zariadenia

Na internete si viete kartu zo svojho Google konta odstrániť. Rovnako sa to v niektorých prípadoch dá spraviť z internet bankingu vašej banky. Určite odporúčame sa postupe informovať aj u vašej banky, nakoľko tieto postupy sa pri jednotlivých bankách líšia.

Aplikácia je dostupnú zdarma pre všetky Android zariadenia s operačným systémom verzie 4.4 alebo novším. Ak patríte medzi nadšencov moderných technológií, táto aplikácia by určite nemalachýbať vo vašom zariadení.

Google Pay je prvou lastovičkou. Onedlho by mali pribudnúť služby ako Samsung Pay a Apple Pay. Možnosť platby pomocou takzvaných wearables (nositeľných predmetov ako sú mobilné zariadenia, hodinky, prstene a iné) bude stále narastať. Tomu sa budú musieť samozrejme prispôsobiť aj obchodníci, aby išli z dobou a zbytočne neprichádzali o tržby, kdeže čoraz menej ľudí pri daných možnostiach bude so sebou nosiť hotovosť.

Na Slovensku už totiž nie je nijak neobvyklé platiť aj malé sumy kartou. Slováci si platby kartou a hlavne tie bezkontaktné za posledných 10 rokov veľmi obľúbili a patria medzi popredných užívateľov tejto platobnej možnosti v Európe ale i vo svete.

Získajte individuálnu ponuku

0

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Košík

%d blogerom sa páči toto: