Nové pravidlá pre platby

Od dnes môže byť dočasný problém s platbami kartou

Od soboty 14.9.2019 sa môže stať, že neprejde bezkontaktná platba kartou pri platbe v obchode alebo aj na internete. V EÚ začali platiť prísnejšie pravidlá prísnejšie pravidlá v rámci smernice PSE2 (Payment Service Directive 2). Táto nová smernica žiada silné overenie klienta. Každá operácia by mala byť zabezpečená aspoň dvomi s troch prostriedkov overenia a to vedomosť, vlastníctvo a ingercia. Toto sú tri prostriedky overenia podľa smernice PSE2.

Vedomosť – je niečo, čo používateľ platobnej služby vie, ako napríklad svoj PIN alebo heslo.

Vlastníctvo – je niečo, čo používateľ platobných služieb vlastné ako napríklad token (kód v telefóne ktorý používa Apple Pay alebo Google Pay), mobil

Inherencia – je niečo, kým používateľ platných služieb je ak napríklad hlasový vzorka, odtlačok prsta alebo štruktúra očnej rohovky.

 

Silná autentifikácia v praxi

Určite je dobré spomenúť kedy podľa novej smernice PSD2 vyžaduje takáto silná autentifikácia klienta. Smernica ju vyžaduje v nasledovných prípadoch.

  • Pri prístupe k svojmu platobnému účtu online
  • Pri elektronických transakciách (platbe cez internet), či už platíte kartou alebo pomocou prevodu
  • Ak vykonávate pomocou diaľkového prístupu (internet bankingu) akékoľvek kroky, ktoré môžu predstavovať riziko platobného prevodu alebo iného zneužitia.

Na základe týchto pravidiel sa môže stať, že vám banka pri prihlasovaní pošle dodatočné SMS pre dodatočné overenie, čo v minulosti nerobila.

Na začiatku môžu byť komplikácie

Nakoľko smernice sú pomerne nové a systém posielania a prijímania platieb je zložitý, nedá sa vylúčiť, že niečo nebude na začiatku platnosti fungovať. Stačí, ak u obchodníkov neprišlo k aktualizácii systému na platobných termináloch a hneď majú zákazníci pri platne problém.

Problémy budú však len dočasné a časom sa všetko vyrieši. Ak náhodou narazíte na problém, pri pokladni ho iste so zamestnancom obchodu rýchlo vyriešite. Stačí kartu vložiť do terminálu a zadať PIN. Takéto platby by mali bez problémov prebehnúť. Ak používate Google Pay alebo Apple Pay tak sa nemáte čoho obávať, nakoľko tieto systémy plne spĺňajú minimálne dve podmienky podľa PSE2 a preto by mali platby pomocou nich naďalej bez akýchkoľvek problémov.

 

Platby na internete

Problémom sa však v najbližších dňoch môžu stať platby na internete. Európsky orgán pre bankovníctvo EBA doslova šokoval ešte pred leto svet spresnením podmienok PSE2. Podľa nových pravidiel nie je v poriadku ani bežne zaužívaný štandard 3D Secure zabezpečenie nakoľko neoveruje kým klient je. Údaje na karte samozrejme podľa novej normy ECB nemožno považovať za niečo, čo klient vie nakoľko sa dajú ľahko kýmkoľvek zneužiť, kto sa dostal fyzicky ku karte. Zase tu môžu mať navrch používatelia Apple kde pri platbách na internete pomocou technológie Apple Pay užívatelia prikladajú napríklad na svojich MacBook počítačoch odtlačok prsta tak ako pri platbách na mobiloch.

Ale nakoľko Apple Pay nie je na webe v EUÚ rozšírený, môžeme mať všetci na začiatku problémy. Je to celoeurópsky problém. Ale nakoľko sa to týka celej EÚ, musí ho vyriešiť organizácia ktorá celý problém vytvorila, teda EBA. Národná banka Slovenska (NBS) sa vyjadrila, že súčasné platby považuje za bezpečné.

PSD2 a jej výhody

Smernica prináša nielen zvýšenie bezpečnosti ale aj znižuje zodpovednosť nás užívateľov platobných kariet pri zneužitý vašej platobnej zo 100€ na 50€. Smernica upravuje aj čas na riešenie sťažností pri platbách na 15 pracovných dní od doručenia sťažnosti namiesto 35 pracovných dní, ako tomu bolo doteraz.

Na záver len možno dodať v akom priepastnom rozdiely je svet kedy USA ešte len pár rokov dozadu pridával na svoje karty PIN kód. Technologický giganti ako Apple a Google pomocou svojich digitálnych peňaženiek predbehli bezpečnostné pravidlá nielen v USA ale aj v EÚ, no EÚ z týchto pravidiel teraz spravila svoj nový štandard. To sa o platbách v USA nedá povedať. V Európe sme ho mali od počiatku. EU teda naozaj veľmi dbá o svojich obyvateľov a bezpečnosť ich peňazí.

Získajte individuálnu ponuku

0

Leave a Reply

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Košík

%d blogerom sa páči toto: